Podlahový polystyrén

Tepelná izolácia pomocou podlahového polystyrénu
 

Podlahový polystyrén Izolácia podlahy je rozhodujúca pre udržanie tepla v budove. Tepelné straty cez nezaizolované podlahy môžu dosiahnuť až 20%. Príslušná izolácia podlahy šetrí peniaze vynaložené na vykurovanie a zároveň dodáva vašim nohám pocit tepla. Izolácia pomocou podlahového polystyrénu patrí medzi najpopulárnejšie spôsoby, ako udržať tepelný komfort bývania na vysokej úrovni.

Samozrejme, nevieme lietať a tak sme „odsúdení“ byť s podlahou v našom byte v neustálom kontakte. Podlahový polystyrén má ideálne vlastnosti v spojení s požiadavkami na tepelnú izoláciu a tepelnú vodivosť. Extrudovaný podlahový polystyrén má hustú bunkovú štruktúru, ktorá zaručuje dlhú životnosť a zaisťuje efektívne a ekonomické riešenie problému úniku tepla cez podlahu, ktorá je zároveň vystavená rôznym druhom namáhania počas prevádzky. Bežný podlahový polystyrén EPS má tiež veľmi dobré izolačné vlastnosti, no neodporúča sa na izoláciu podláh s vysokým zaťažením. Má nízku tepelnú vodivosť, nízku hmotnosť, ľahko sa s ním manipuluje a inštaluje sa, má nízku nasiakavosť, chemickú odolnosť a odolnosť voči starnutiu.

Všeobecne podlahové polystyrény delíme podľa spôsobu použitia:

  • Bežný podlahový polystyrén (napr. EPS 100Z a EPS 100S ) – je určený do podláh s bežným bytovým zaťažením, teda chodby, obývacia izba, kuchyňa, detské izby a spálne.
  • Záťažový podlahový polystyrén – je ideálny do podláh s vyšším zaťažením (napr. EPS 150S , EPS 200S a EPS 250S ). Čím vyššie číslo, tým je polystyrén tuhší a odolnejší a je teda možné ho použiť do podlahy s vyšším zaťažením, napríklad dielne, technické miestnosti, garáže a pod.
  • Extrudovaný podlahový polystyrén – je najtvrdší podlahový polystyrén do veľmi zaťažených podláh. Je nenasiakavý a môžete ho teda použiť aj do spodných podláh v kontakte so zeminou, škvárou,  atď...
  • Podlahový polystyrén proti pochôdznemu hluku - je zámerne mäkký, aby pohlcoval hluk napr. pri chôdzi a zamedzil tak akustickému hluku v spodných miestnostiach.
     

Hľadáte firmu na zateplenie podlahy? Obráťte sa na odborníkov, ktorých nájdete v zozname Zatepľovanie domu a budov na stavebnom portáli Stavebnik.sk. Na jeho stránkach môžete využiť aj možnosť, zaslať firmám, ktoré si vyberiete, žiadosť o cenovú ponuku na stavebné práce či materiály
 

Ak potrebujete zatepliť alebo napríklad len zvýšiť podlahu v dome alebo byte, použite najbežnejší, najpredávanejší a najdostupnejší podlahový polystyrén EPS 100Z a EPS 100S. Tieto podlahové polystyrény sú určené do podláh s bežným bytovým zaťažením, teda chodby, obývacia izba, kuchyňa, detské izby a spálne. EPS 100Z je určený do ťažkých podláh, teda pre zaliatie betónom. Do týchto liatych podláh môžeme samozrejme použiť aj EPS 100S. Písmeno S znamená "stabil". Polystyrén EPS 100S je teda laicky povedané "vyzretejší", stabilnejší a je teda predurčený aj do ľahkých plávajúcich podláh bez použitia betónu. Teda napríklad pod OSB dosky, podlahové palubovky a pod.

Rovnako ako u fasádnych polystyrénov je dnes v ponuke aj tzv. šedý grafitový podlahový polystyrén, ktorý ponúka o 20% vyššiu účinnosť oproti štandardným podlahovým polystyrénom EPS 100Z a EPS 100S. Tieto grafitové polystyrény môžu teda priniesť úsporu miesta pri rekonštrukcii starých podláh, kedy nechceme alebo nemôžeme podlahu zvýšiť, ale chceme ju dostatočne zatepliť.

Do podláh s vyšším zaťažením sa odporúčajú použiť podlahové polystyrény s vyššou odolnosťou proti tlaku (ľudovo povedané tvrdené polystyrény), teda EPS 150S, EPS 200S a EPS 250S. Čím vyššie číslo, tým je polystyrén tuhší a odolnejší a je teda možné ho použiť do podlahy s vyšším zaťažením. EPS 150S použijeme napríklad do podlahy v dielni, kde budú stáť ťažké skrine s náradím. Rovnako tak je potreba polystyrén EPS 150S dať do miest, o ktorých vieme, že budú viac zaťažené, teda napríklad do kuchyne pod  chladničku, do kúpeľne pod vaňu a podobne. Do garáže použijeme EPS 200S a alebo aj EPS 250S.

Najtvrdšími podlahovými polystyrénmi (z bežne dostupných), ktoré sa používajú do podláh, sú perimeter a extrudované polystyrény, teda XPS. Vďaka svojej tuhosti sa používajú do veľmi zaťažených podláh. Tieto polystyrény sú zároveň nenasiakavé a môžu sa teda použiť aj do spodných podláh v kontakte so zeminou, škvárou a podobne. Používajú sa aj pre izoláciu bazénov. Extrudovaný polystyrén je stavebným materiálom, ktorý je poväčšine označovaný skratkou XPS. Na prvý pohľad ide o produkt, ktorý je veľmi podobný polystyrénu EPS. Mnohé stavebné procesy a situácie si však žiadajú ďaleko lepšie vlastnosti v podobe pevnosti v tlaku, nenasiakavosti alebo tepelného odporu. V ten moment je extrudovaný  podlahový polystyrén najvhodnejšou voľbou.

Ak hľadáte viac informácií o polystyréne či tepelnej izolácii, odporúčame vám aj článok Výhody zatepľovania

Foto: archiexpo.com
(i.n.)